Projekt DFAB House: projekt cyfrowej fabrykacji z wykorzystaniem drukowania 3D i robotów

  • -

Projekt DFAB House: projekt cyfrowej fabrykacji z wykorzystaniem drukowania 3D i robotów

Zespół z Uniwersytetu ETH w Zurychu (Szwajcaria) pracuje obecnie nad rozwojem projektu, który może być pierwszym na świecie domem zaprojektowanym, opracowanym i zbudowanym przy wykorzystaniu w głównej mierze procesów cyfrowych. Projekt, nazwany DFAB House, zostanie zrealizowany dzięki połączeniu drukowania 3D, robotów oraz pomysłowości.

Trzykondygnacyjny DFAB House, będący częścią projektu Digital Fabrication Krajowego Centrum Kompetencji w Badaniach (NCCR), prawdopodobnie zostanie zbudowany w kampusie NEST w Dubendorfie.

Ogólny cel projektu DFAB to przetestowanie w warunkach oraz skali życia codziennego jak sprawdzą się nowe procesy przetwórcze i technologie takie jak drukowanie trójwymiarowe, czy robotyczne wytwarzanie. Jedną z podstawowych technologii zastosowanych w budownictwie będzie zrobotyzowany system formowania siatki. System ten umożliwia wysoki na 2 m robot, który zamontowany jest na gąsienicach. Olbrzymia drukarka 3D wykonuje wielkowymiarową, gęstą siatkę z drutu i stali, która zachowuje się jak deskowanie, ale również zbrojenie konstrukcji betonowych.

Zadowalające w technologii robotycznego drukowania jest to, że umożliwia wytworzenie szerokiego wachlarza kształtów, włącznie ze strukturą podwójnie zakrzywionej siatki. Gdy tylko stalowo-druciana forma jest wydrukowana, zostaje wypełniona specjalną betonową mieszaniną, która przez swój skład i gęsty charakter stalowej siatki nie przecieka nawet przed utwardzeniem. Po utwardzeniu powstaje ściana nośna, która może podpierać specjalne płyty sufitowe, wytworzone w technologii piaskowego drukowania w trójwymiarze.

Kolejny proces, zwany technologią Inteligentnego Dynamicznego Odlewania (Smart Dynamic Casting) zostanie wykorzystany do wykonania fasady dolnego piętra. Technologia ta może być wykorzystana przy tworzeniu niestandardowych słupów elewacji (słupków między szybami). Drugie i trzecie piętra DFAB House będą prefabrykowane w laboratorium ETH w Zurychu przy wykorzystaniu zrobotyzowanego procesu przestrzennego montażu drewna.

 

Budowa domu, który będzie obejmował 200m2, ma skończyć się latem 2018 roku. Gdy zostanie zrealizowana, będzie funkcjonować jako przestrzeń mieszkalna i robocza dla gościnnych badaczy i partnerów kampusu NEST. Projekt powstaje dzięki ścisłej współpracy uniwersytetu z przemysłem.

 

Polubisz? Polecisz?
0

 

Witaj drogi Kliencie!

Dnia 25 Maja 2018 weszło w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych – w skrócie RODO!
W Forestor, chcemy zapewnić Ci jak najlepsze usługi, aby mieć pewność, że będziesz chciał(a) korzystać z nich dziś, jutro i w przyszłości. Naszym celem jest także otwartość i przejrzystość. Chcemy jasno poinformować użytkowników o danych osobowych, które zbieramy w celu świadczenia usług, o tym, jak są one wykorzystywane i komu je udostępniamy.

Dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą “Polityką Prywatności” ,a w razie niejasności zapraszamy Cie do kontaktu!

Pozdrawiamy!
Zespół Forestor