Pełzanie i skurcz w wielopiętrowych budynkach z drewna

  • -

Pełzanie i skurcz w wielopiętrowych budynkach z drewna

Poza wymaganiami podstawowymi, które każda konstrukcja musi spełnić należy pamiętać, o innych aspektach wynikających ze struktury drewna, na które trzeba zwrócić uwagę aby uniknąć problemów podczas budowy oraz, co gorsze, późniejszych problemów związanych z eksploatacją obiektów. Mowa tutaj o skurczu oraz pełzaniu drewna wynikającego z tego wzajemnego przemieszczenia między konstrukcją, a innymi elementami konstrukcji lub elementami jej wyposażenia. Wspomniane wyżej aspekty mają związek z stanami granicznymi użytkowania. Kluczowym jest uwzględnienie przemieszczeń chwilowych a także wywołanych pełzaniem, tych powstających wraz z upływem czasu pod wpływem zadanych obciążeń.

Najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na użyteczność konstrukcji drewnianych są zmiany objętości spowodowane wilgocią i dodatkowymi ugięciami wywołanymi skutkami długotrwałego obciążenia – uważa Robert Morawski, który podczas Holzbau Forum Polska przedstawi prelekcję “Pełzanie i skurcz w wielopiętrowych budynkach z drewna. Studia przypadków, problemy, rozwiązania”.

Architekci oraz konstruktorzy poprzez świadome projektowanie mogą eliminować ilość poprzecznych elementów drewnianych oraz wykorzystywać drewna o odpowiednio niskiej zawartości wilgoci. Niemniej jednak nie ma możliwości wyeliminowania wspomnianych wyżej procesów. Musimy nauczyć się z nimi radzić. Musimy mieć świadomość ich występowania, musimy potrafić zlokalizować ich miejsce oraz nauczyć się kontrolować ich skutki. Dzięki wieloletnim doświadczeniom, licznym publikacjom oraz nauce możemy, w stosunkowo precyzyjny sposób przewidzieć zachowanie projektowanej konstrukcji.

 

“Moja prezentacja podczas Holzbau Forum Polska  w Warszawie jest próbą przedstawienia lokalizacji, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu obiektów budowlanych, zarówno przez architektów i konstruktorów jak i pozostałych uczestników procesu budowlanego” – mówi Robert Morawski, prelegent.  “Redukcja wysokości w poszczególnych miejscach powinna być potwierdzona przez projektanta konstrukcji po uprzedniej konsultacji z producentem konstrukcji. Toteż zarówno architekci jak i konstruktorzy pewne standardowe wytyczne powinni brać pod uwagę”.

Polubisz? Polecisz?
0

 

Witaj drogi Kliencie!

Dnia 25 Maja 2018 weszło w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych – w skrócie RODO!
W Forestor, chcemy zapewnić Ci jak najlepsze usługi, aby mieć pewność, że będziesz chciał(a) korzystać z nich dziś, jutro i w przyszłości. Naszym celem jest także otwartość i przejrzystość. Chcemy jasno poinformować użytkowników o danych osobowych, które zbieramy w celu świadczenia usług, o tym, jak są one wykorzystywane i komu je udostępniamy.

Dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą “Polityką Prywatności” ,a w razie niejasności zapraszamy Cie do kontaktu!

Pozdrawiamy!
Zespół Forestor