Projektowanie i obliczanie konstrukcji z LVL

  • -

Projektowanie i obliczanie konstrukcji z LVL

Tags :

Category : Aktualności

Projektowanie i obliczanie konstrukcji drewnianych, w tym z drewna z forniru klejonego warstwoo LVL wykonujemy zgodnie z normą PN-EN 1995-1-1 dalej zwaną w skrócie EC5. W związku z tym, projektowanie i wymiarowanie konstrukcji z wykorzystaniem LVL praktycznie nie różni się istotnie od projektowania konstrukcji drewnianych wykonanych z drewna litego lub drewna klejonego warstwowo. Trzeba tu jednak zwrócić szczególną uwagę na wyróżnienie dwóch kierunków obciążenia prostopadłego do włókiem: kierunku odciążenia prostopadłego do powierzchni styku fornirów (flat) i kierunku odciążenia równoległego do powierzchni styku fornirów (edge). W praktyce LVL traktujemy jako materiał anizotropowy, wyróżniając trzy kierunki obciążenia; jeden wzdłuż włókien i dwa kierunki w poprzek włókien (edge i flat), w odróżnieniu od drewna litego i klejonego warstwowo, które w obliczeniach przyjmujemy jako ortotropowe, wyróżniając tylko dwa kierunki: wzdłuż i w poprzek włókien.

Wymiarując konstrukcje z LVL należy pamiętać, że co do zasady, w elementach o przekroju prostokątnym, w których włókna wszystkich fornirów biegną w zasadzie w tym samym kierunku, należy uwzględnić wpływ wymiarów elementu na wytrzymałość przy zginaniu i przy rozciąganiu.W związku z tym w elementach zginanych i rozciąganych prawie zawsze musimy korygować wytrzymałość drewna.

Inaczej niż w drewnie litym postępujemy przy sprawdzaniu wytrzymałości na ścinanie elementów zginanych. W drewnie litym i klejonym warstwowo należy uwzględnić wpływ pęknięć przez wprowadzenie efektywnej szerokości elementu, co uzyskujemy uwzględniając współczynnik kcr =0,67, natomiast dla LVL współczynnik kcr =1, czyli nie musimy redukować przekroju.

Podczas Holzbau Forum Polska z prelekcji dr inż Janusza Brolla z Politechniki Śląskiej dowiesz się jak obliczać konstrukcje z wykorzystaniem LVL, jak podstawiać wartości do wzorów. Dowiesz się na temat nośności, modułu sztywności, współczynnika bezpieczeństwa właściwości materiału, wytrzymałości na ścinanie, redukcji przekrojów, rozstawach łączników w połączeniach itp.

Polubisz? Polecisz?
0

 

Witaj drogi Kliencie!

Dnia 25 Maja 2018 weszło w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych – w skrócie RODO!
W Forestor, chcemy zapewnić Ci jak najlepsze usługi, aby mieć pewność, że będziesz chciał(a) korzystać z nich dziś, jutro i w przyszłości. Naszym celem jest także otwartość i przejrzystość. Chcemy jasno poinformować użytkowników o danych osobowych, które zbieramy w celu świadczenia usług, o tym, jak są one wykorzystywane i komu je udostępniamy.

Dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą “Polityką Prywatności” ,a w razie niejasności zapraszamy Cie do kontaktu!

Pozdrawiamy!
Zespół Forestor