Pianka poliuretanowa, podobnie jak wełna mineralna i inne wypełniania izolacyjne w budownictwie drewnianym, postrzeganym jako naturalne i ekologiczne, może mieć wielu przeciwników. Referat Marcina Szczepańskiego nie dotyczy jednak rozważań etycznych. Koncentruje się na wynikach badań porównawczych dwóch materiałów: pianka poliuretanowej oraz wełny mineralnej.

Wyniki badań DMA pokazują, iże wartość modułu zachowawczego pianki poliuretanowej jest większa nawet o 91,7% w stosunku do modułu zachowawczego wełny mineralnej. Z kolei moduł stratności pianki poliuretanowej jest większy nawet o 61,7% w stosunku do modułu stratności wełny mineralnej. Świadczy to o większej ilości energii, którą pianka, jako materiał, jest w stanie absorbować. Porównując ją zatem do wełny mineralnej, jest to materiał o znacznie lepszych możliwościach absorpcyjnych związanych bezpośrednio z pochłanianiem energii.

Po przeprowadzeniu szczegółowych badań eksperymentalnych, przystąpiono do wykonania analiz numerycznych, których głównym celem było zbadanie zachowania się drewnianego budynku szkieletowego wykonanego w dwóch technologiach poddanego obciążeniom dynamicznym w postaci rzeczywistych wstrząsów sejsmicznych.

O szczegółach i studium przypadku dowiecie się podczas Holzbau Forum Polska w sesji dotyczącej budownictwa szkieletowego.

Zapraszamy do Warszawy!

 

Polubisz? Polecisz?
0