Fabryka LVL na Litwie otwarta. Dostawy także do Polski

VMG LIGNUM rozpoczął dostawy płyt LVL, belek dwuteowych i konstrukcyjnych płyt wiórowych z nowej fabryki VMG Lignum Construction, która oficjalnie rozpoczęła działalność 13 września 2023 r. w Naujoji Akmenė na Litwie. Zdolności produkcyjne fabryki to 120 000 m3 LVL i 15 000 000 mb belek dwuteowych, które są dodatkiem do już istniejących mocy produkcyjnych (200 000 m3) konstrukcyjnych płyt wiórowych (P4-P7).

Ta gama produktów to zdaniem inwestora „unikalne na skalę światową połączenie, posiadające wyłączną przewagę konkurencyjną w postaci najwyższego współczynnika efektywności przetwarzania surowców drzewnych w produkty do budownictwa drewnianego”.
Fabryka VMG Lignum Construction w Naujoji Akmenė to inwestycja typu green-field. Wartość inwestycji to ponad 100 milionów EUR. Kolejne 150 mln EUR zainwestowano w fabrykę płyt wiórowych, którą otwarto trzy lata temu.
VMG LIGNUM będzie zaopatrywać zarówno rynki lokalne, jak i globalne, w tym Europę, Australię i Amerykę Północną. Z pomocą VMG Lignum Solutions opracowuje systemy i rozwiązania do nowych budynków i renowacji.

VMG LIGNUM LVL, to płyty i belki wykonane z klejonych fornirów, charakteryzuje się wyjątkową stabilnością wymiarową i najlepszym stosunkiem wytrzymałości do masy.

-Te cechy i efektywność wykorzystania surowca drzewnego sprawiają, że jest to doskonały materiał konstrukcyjny, który przenosi zarówno budownictwo drewniane, jak i przemysł prefabrykacji na wyższy poziom – zapewnia Paulius Milcius.- Belki i deski VMG LIGNUM LVL nadają się do szerokiej gamy konstrukcji drewnianych, zwłaszcza gdy wymagana jest maksymalna wytrzymałość.


VMG LIGNUM LVL jest obecnie produkowany z sosny pochodzącej z litewskich lasów (Pinus sylvestris). VMG LIGNUM LVL-P jest produkowany w formacie fornirów ułożonych równolegle, a VMG LIGNUM LVL-C ma do 20 procent fornirów klejonych krzyżowo. Na obecnej linii produkcyjnej VMG LIGNUM LVL może być wytwarzane w formie płyt o grubość od 21 do 75 mm, szerokość od 45 do 1830 mm i długość od 2500 do 18000 mm.

LEGAR VMG LIGNUM wykonany jest z VMG LIGNUM LVL i VMG LIGNUM Płyty P5. Skutecznie zastępuje tradycyjną tarcicę C24 w lekkich konstrukcjach ze względu na większą wytrzymałość.
Wysokość belki VMG LIGNUM JOIST wynosi minimalnie 200 mm i maksymalnie 500 mm. Maksymalna długość belki wynosi 18 000 mm
VMG LIGNUM BOARD to płyta wiórowa klejona stosowana w budownictwie, konstrukcjach budynków i wnętrzach. Jako płyta wiórowa, jest to jeden z najbardziej wydajnych, zrównoważonych, odnawialnych materiałów budowlanych dzięki wykorzystaniu biomasy drzewnej.

Firma VMG Lignum jest jednym ze Sponsorów Forum Holzbau Polska. Zapraszamy do osobistych spotkań na stoisku firmy.