Poniżej znajdują się prezentacje prelegentów podzielone na odpowiednie sesje:

Sesja otwarcia (Kazimierz Smoliński, Hermann Blumer, Herman Kaufmann)

Sesja Konstrukcje drewniane A1 (Tomasz Szczesiak, Roland Maderebner, Jakub Przepiórka)

Sesja Architektura A2 (Wojciech Dereszewski, Adam Dudko, Frank Lattke)

Sesja Konstrukcje drewniane B1 (Grzegorz Sperczyński, Andrew Kiely&Eoin McCooey, Andreas Heinzmann)

Sesja Architektura B2 (Alan Hofman, Florian Schmid, Waldemar Motyka)

Sesja końcowa (Zbigniew Augustyniak, Kamil Wiśniewski)


Pragniemy również przybliżyć Państwu sylwetki naszych Prelegentów z Holzbau Forum Polska 17:

HERMANN BLUMER

Hermann Blumer, urodzony w Waldstatt, początkowo kształcił się jako stolarz. Po ukończeniu studiów inżynierskich w ETH, przez dwa lata pełnił funkcję asystenta na Uniwersytecie w Karlsruhe. W 1971 Hermann Blumer został członkiem zarządu w biznesie rodzinnym Blumer AG w Waldstatt. Od 2003 roku jest szefem Création Holz w Herisau, firmy konsultingowej dla zintegrowanego budownictwa.

Lista dokonań Hermanna Blumera to m.in. takie budynki jak Centrum Pompidou w Metz, Klub Golfowy Yeoju w Korei Południowej oraz Tamedia New Building w Zurychu.

 

PROF. HERMANN KAUFMANN

Urodził się w 1955 roku w Vorarlberg w Austrii, w rodzinie stolarzy. Ukończył Uniwersytety Techniczne w Innsbrucku i Wiedniu, gdzie ważny wpływ miał na niego Prof. Ernst Hiesmayr. W 1983 roku założył swoje własne biuro w Schwarzach. Rozpoczął swoją działalność nauczycielską jako gościnny wykładowca w Szkole Inżynierii w Lichtensztajnie, Uniwersytecie Technicznym w Graz i Uniwersytecie w Ljubljanie. Od 2002 roku jest profesorem Uniwersytetu Technicznego w Monachium, ucząc designu i pracy z drewnem. Jego działalność polega na dalszym rozwoju nowoczesnej architektury drewnianej.

 

TOMASZ SZCZESIAK

Absolwent wydziału budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Cała kariera zawodowa związana z branżą konstrukcji drewnianych. Doświadczenia projektowe zdobywał na Wielkiej Brytanii, specjalizując się w projektowaniu kilkukondygnacyjnych budynków szkieletowych dla wiodących firm na rynku (m.in. Kingspan-Potton Ltd, Prestoplan Ltd). Pracował także jako projektant prefabrykowanych wiązarów dachowych dla światowego lidera tej branży firmy MiTek Industries Ltd. Od kilku lat związany z firmą Simpson Strong-Tie, która jest największym na świecie producentem w branży złączy ciesielskich. Autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji technicznych. Gościnny wykładowca wielu wydziałów budownictwa w Polsce w temacie zastosowania złączy ciesielskich w konstrukcjach drewnianych. Uczestnik konferencji naukowych, którego główne zainteresowania to problem sztywności i wzmacnianie budynków szkieletowych. Od 2016 roku uczestnik prac Poskiego Komitetu Normalizacyjnego w Komitecie Technicznym ds. Projektowania i wykonawstwa konstrukcji z drewna i materiałów drewnopochodnych.

 

ROLAND MADEREBNER

Od 2008 roku Roland Maderebner to specjalista ds. Testów technicznych i badań Instytutu w Innsbrucku dla materiałów niemetalicznych. W 2011 roku został ekspertem Austriackiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Budownictwa Drewna. Od 2014 r. Asystent i Starszy wykładowca Uniwersytetu w Innsbrucku.

Jego umiejętności badawcze opierają się m.in. na: systemach mocowania w konstrukcjach drewnianych oraz konstrukcjach z drewna litego i CLT.

 

JAKUB PRZEPIÓRKA

Inżynier budownictwa, konstruktor z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno – budowlanej. Ponad 10-lat doświadczenia w projektowaniu, wykonawstwie oraz nadzorowaniu prac dotyczących konstrukcji drewnianych. Udział przy kilkuset projektach oraz realizacjach wszelakich konstrukcji z drewna klejonego. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych. Dodatkowo mocno zaangażowany w badania, rozwój oraz wdrażanie nowych technologii masywnych konstrukcji drewnianych.

 

WOJCIECH DERESZEWSKI

Wojciech Dereszewski to samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, od 2010 roku nieprzerwanie pełni funkcję wójta gminy Kurzętnik. Laureat prestiżowego konkursu ogólnopolskiego Wójt Roku 2013, Eko Lider 2013. Inicjator Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenach Parku Przemysłowego  w Nielbarku. Wójt Gminy Kurzętnik, Wojciech Dereszewski prowadzi także działania  w kierunku rozwoju polityki mieszkaniowej na terenie Gminy. Zainicjował program wsparcia budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, pn. “Dobrze wykorzystaj 500+ Działki za pół ceny”, który znany jest w całej Polsce. Obecnie, pracuje nad rozwojem budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego w Kurzętniku i budową 160 mieszkań w latach 2018-2022.

 

ADAM DUDKO

Adam Dudko, urodzony w Białymstoku (1978). Uzyskał dyplom na wydziale Architektury i Urbanistyki w Gdańsku (2004). Pierwsze 5 lat pracy zawodowej w pracowni Robinson McIlwaine ( Belfast) , Consultor Michała i Joanny Kapturczak, Studio ADS. Zdobyte doświadczenie przyczyniło się do powstania autorskiej pracowni zajmujacej sie przede wszystkim architekturą naturalną, technologicznie zaawansowaną i nowoczesną, szanującą tradycję i kontekst. Jako członek zarządu OSBN pracuje nad rozwojem i promocją budownictwa naturalnego w Polsce.

 

FRANK LATTKE

Frank Lattke urodził się w Tübingen w 1968 roku i studiował architekturę na Politechnice w Monachium i Madrycie. Pracował w DonovanHill Architects w Brisbane w Australii, a w 2003 założył własne biuro w Augsburgu. Na Politechnice Lattke pracował jako asystent badawczy na Wydziale Architektury Badań i Nauk na Wydziale Architektury w latach 2002 – 2014 z prof. Hermannem Kaufmannem. Jego głównym zainteresowaniem jest połączenie projektu i zrównoważonego działania w celu opracowania realnych rozwiązań w architekturze. Frank Lattke jest członkiem BDA i przewodniczącym architektury Szwabii w Bawarskiej Izbie Architektów. Jest aktywnym sędzią w konkursach publicznych.

 

GRZEGORZ SPERCZYŃSKI

Jego pasją jest budownictwo drewniane oraz nowoczesne technologie. W projekcie Cada Casa widzi szansę dla rozwoju rodzimych technologii, powstających z udziałem ekspertów niemieckich. Posiada liczne doświadczenie we wsparciu procesów komercjalizacyjnych, kreowaniu projektów i wsparciu w ich zarządzaniu, poszukiwaniu finansowania dla projektów i wsparciu procesu inwestycyjnego. Jego pasją jest wdrażanie nowych projektów na rynek.

 

ANDREW KIELY

Ukończył zarówno architekturę, jak i technologię architektury, osiągając najwyższe możliwe stopnie zawodowe. Zdobył szeroki zakres doświadczenia w praktyce architektonicznej jak również zarządzaniu projektami w międzynarodowej grupie Kingspan. W Eurban, Andrew zarządzał kluczowymi projektami w sektorach edukacji i wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Ostatnio najczęściej zajmuje się zakwaterowaniem dla studentów w Oxfordzie z RMA Achitects & Woodberry Down Regeneration Housing dla Grupy Berkeley w Londynie, a równocześnie przewodzi projektowi mieszkalnictwa wielopiętrowego przy Newingoton Butts dla partnerów Mace i Peabody.

 

EOIN MCCOOEY

Ukończył Technologię Architektury z najwyższym stopniem zawodowym w Dublin Institute of Technology w 2012 roku. Następnie został zatrudniony przez Uniwersytet jako asystent wykładowcy z ukierunkowaniem na edukację i wdrożenie technologii BIM dzięki Revit Architecture. Pracuje w Eurban już ponad 4 lata jako Designer, Menedżer Projektów i Menedżer ds. BIM oraz rozwoju firmy w strategii BIM, a także technicznych możliwości wdrożenia Level 2 BIM od początkowej fazy projektu poprzez przetwarzanie na systemy inżynierskie CAD/CAM do wytwórstwa na CNC drewna klejonego krzyżowo (CLT) i innych elementów strukturalnych.

 

ANDREAS HEINZMANN

Choć zaczynał jako stolarz, Profesor Andreas Heinzmann uczy obecnie na Uniwerystecie Nauk Stosowanych w Rosenheim automatyzacji produkcji w przemyśle meblarskim. Koncentruje się na rozwoju pojęć organizacyjnych i logistycznych oraz inteligentnym wykorzystaniu technologii takich jak robotyka i integracja oprogramowania w rozmaitych procesach produkcyjnych.

Posiada wieloletnie doświadczenie w przemyśle drzewnym i meblarskim. Do 2016 był Starszym Konsultantem i Dyrektorem Zarządzającym SCHULER Consulting GmbH, a także Kierownikiem Projektów w firmie zajmującej się produkcją drewnianych prefabrykatów BAUFRITZ.

 

ALAN HOFMAN

Ukończył z wyróżnieniem Instytut Szkolnictwa Wyższego HTBLA Ortwein w 1999 roku. Następnie studiował Inżynierię Biznesową na Uniwersytecie Technicznym w Graz, a także na hiszpańskiej Escuela Técnica Superior de Ingeniería de Edificación.
Jego doświadczenie obejmuje kierowanie działem budowlanym w Mayr-Melnhof Holz Gaishorn oraz od 2015 roku pracę na rzecz Woodcon AS w Norwegii, gdzie zarządzał projektami w zakresie rozwoju projektu. Od grudnia 2015 roku jest Dyrektorem Zarządzającym Woodplan w Graz, gdzie zajmuje się projektowaniem, obsługą projektu, planowaniem montażu i realizacji. Jego projekty to m.in. wielkokubaturowe domy wielorodzinne, szkoły, kampusy, czy budynek norweskiej służby ratownictwa morskiego.

 

FLORIAN SCHMID

Początki jego kariery to środowisko budowlane i stolarskie. W 2007 roku podjął studia inżynierskie na kierunku Drewno i Technologia Drewna na Uniwersytecie w Salzburgu, uprzednio uczęszczając zaocznie na zajęcia z inżynierii budynków w HTL Bau & Design w Innsbrucku.
W 2014 roku uzyskał tytuł magistra na Uniwesytecie Rosenheim ze specjalnością konserwacja i fizyka budynków na kierunku Technologii Drewna.
Od 2010 związany z architektur WERKSTATT.

 

WALDEMAR MOTYKA

Wiceprezes Zarządu STEICO CEE Spółka z o.o.
Waldemar Motyka – mgr inż. ekonomii, absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego w zakresie ekonomiki i organizacji przemysłu. Od początku kariery zawodowej związany z branżą płyt drewnopochodnych. jest jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.

 

ZBIGNIEW AUGUSTYNIAK

Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Poznańskiej z 1972 roku. Studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Wieloletni pracownik działu wykonawstwa przedsiębiorstw budowlanych. W latach 1999 – 2012 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wałczu a od czerwca 2012 roku Prezes CUTOB PZITB w Poznaniu Spółka z o.o.

 

KAMIL WIŚNIEWSKI


Od 2012 roku jest właścicielem i architektem w Green Cherry Architecture z Wrocławia.
Już 11 lat pracuje w tematyce budownictwa pasywnego, w tym pasywnego zeroenergetycznego, pasywnego dodatnioenergetycznego i autonomicznego. W kierunku tym kształcił się i pracował przez 7 lat w Austrii i Niemczech.
Prowadzi szkolenia dot. budownictwa pasywnego, jest trenerem akredytowanym przez Niemiecki i Polski Instytut Budownictwa Pasywnego.
Od ponad 4 lat jest członkiem zespołu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego. Współpracuje również z Niemieckim Instytutem Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.