100% drewna w budynku użyteczności publicznej?

Promocja drewna, jako najlepszego i wszechstronnego materiału, zyskała konkretny przykład w postaci nowoczesnego, energooszczędnego budynku Centrum Promocji Drewna, zrealizowanego w całości z drewna i materiałów drewnopochodnych w systemie prefabrykacji zamkniętej.  Podczas Holzbau Forum Polska w szczegółach opowie o tym projekcie jej wykonawca – Robert Borkowski z firmy Domy i Dachy.

 

W leśnictwie Jata na terenie warszawskiego Nadleśnictwa Łuków zrealizowano wyjątkowy budynek – Centrum Promocji Drewna Lasów Państwowych. Jego podstawowym przeznaczeniem jest promocja drewna jako najlepszego materiału o wszechstronnym zastosowaniu, odnawialnego, przyjaznego środowisku i magazynującego CO2.

Budynek w technologii szkieletu drewnianego, zrealizowany w systemie prefabrykacji zamkniętej, jest w całości wykonany z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Konstrukcja budynku opiera się na elementach nośnych wykonanych z belek dwuteowych oraz elementów (słupy i bale) z drewna klejonego. Jako materiał termoizolacyjny wykorzystano płyty i maty z włókien drzewnych. Na dachu i elewacji budynku zaprojektowano fasadę wentylowaną pokrytą gontem osikowym.

Budynek zaprojektowany przez Pracownię Architektury MMA został zrealizowany przez domyidachy.pl.

Dzięki bardzo dobrej charakterystyce energetycznej obiektu, a co za tym idzie znikomemu zapotrzebowaniu na energię, znaczna część potrzeb energetycznych zostanie zaspokojona za pomocą OZE. Budynek wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną o mocy 4,06 kWp, która wspomaga systemy c.o. i c.w.u. oparte o gruntową pompę ciepła typu solanka/woda.

Dzięki odpowiedniej izolacji termicznej, wysokiej jakości wykonania, zastosowanemu systemowi ogrzewania oraz zamontowanej centralnej wentylacji z odzyskiem ciepła, a także sposobowi posadowienia względem stron świata spełnia on wymagania stawiane budynkom energooszczędnym i uzyskał certyfikat Passive House Institute w Darmstadt.

Polubisz? Polecisz?