Osobny moduł na każdy hotelowy pokój

Hotel w Blaustein w Niemczech wyróżnia nie tylko niezwykle efektowna fasada, ale i ciekawa konstrukcja. 63 pokoje, które znajdują się w dobudowanej części hotelu, zostały prefabrykowane jako osobne moduły z drewna i zmontowane w całość w trakcie prac modernizacyjnych. Połączono wówczas stary, zabytkowy obiekt, w którym mieścił się dotychczasowy hotel, z nowoczesnym budynkiem o charakterze hotelowo-konferencyjnym z częścią gastronomiczną. Całkowita powierzchnia wynosi 4 390 m2, a kubatura: 15.900 m3.

Fasadę nowego, 4-kondygnacyjnego budynku wykonano z pofalowanych listew z klejonego warstwowo forniru Kerto. Pełni ona funkcję ochrony przeciwsłonecznej i nawiązująca do formacji skalnych, w otoczeniu których zlokalizowany jest budynek.

Wcześniejsza prefabrykacja modułów, z których zaprojektowano pokoje, znacznie przyspieszyła postęp prac budowlanych. Ściany i sufity składają się z nośnych i usztywniających elementów z drewna klejonego krzyżowo z częściowo odsłoniętą powierzchnią, lekko połyskującego drewna świerkowego. Elewację wykonano z dużego elementu przeszklonego z otwieranym skrzydłem. Masywne drewniane moduły tworzą dźwiękoszczelne stropy na trzech kondygnacjach.


Fot. Stephan Wieland
Polubisz? Polecisz?