Pfleiderer: dom Robak z płytą MFP

Dom Robak – Wormhouse autorstwa architekta Piotra Kuczii kształtem przypomina robaczka lub gąsienicę. Budowla otrzymała wyróżnienie w konkursie German Design Award. Przy projektowaniu tego szczególnego domu kluczowe były takie parametry jak: niski budżet na budowę oraz nietypowa, bo wąska i długa, działka budowlana. W budynku zastosowano płytę budowlaną PremiumBoard MFP P5.  Na wielu etapach budowy domu została zastosowana płyta MFP . Wykorzystano ją do zrobienia konstrukcji fasady frontowej, ogrodowej, tarasów – na dachu i na legarach, a także attyki i jej konstrukcji. Żebra na elewacji budynku – element tak charakterystyczny dla tej budowli – zostały wycięte z płyt MFP w technologii CNC. Przez długi czas wystawione były na działanie warunków zewnętrznych, ponieważ membranę zamontowano wiele miesięcy później.

Płyta MFP -odpowiednio zabezpieczona – na przykład lakierem jachtowym może być nawet ścianą w łazience. I takie są między innymi ściany w łazience domu w Zabłociu.

– Jej wysoka wytrzymałość na zginanie i rozciąganie poprzeczne zarówno w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym oraz odporność na wilgoć sprawiają, że może być wykorzystywana na każdym etapie budowy i remontu. Świetnie sprawdza się jako element konstrukcyjny dachu i jako ściana w łazience – podkreśla Marek Muszyński, menedżer produktu ds. płyt surowych i materiałów nośnych z firmy Pfleiderer.

Inne ciekawe rozwiązania, jakie znajdują się w tym budynku, to na przykład: podgrzewana wanna, której konstrukcja wykonana jest z płyty PremimBoard MFP wyfrezowanej pod ogrzewanie czy toaleta na parterze, której wszystkie wewnętrzne ściany są tablicami – zrobione zostały z płyty MDF Pfleiderer, pokrytej powłoką melaminową, umożliwiającą pisanie po niej kredą.

Pomysłowe są również przedmioty, które zrobiono z odpadów płyt MFP, jakie zostały po wycięciu żeber i obudowy frontu budynku. Z pozornie nieprzydatnych resztek powstały meble: podwieszane łóżko i fotel-hoker. Materiał został wykorzystany do ostatniego kawałka. Nic się nie zmarnowało. Takie działanie to doskonały przykład realizacji ekologicznej idei zero waste, ale także sposób na ograniczenie wydatków.

Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2020 roku.

Polubisz? Polecisz?