Dzięki modułom z CLT prace remontowe nie muszą być uciążliwe

Prace budowlane związane z rozbudową szkoły wiążą się z uciążliwością dla uczniów i pracowników. Aby, jak najbardziej je zminimalizować, ograniczając czas trwania remontu i jego wpływ na funkcjonowanie Szkoły Europejskiej we Frankfurcie, wybrano idealne rozwiązanie – technologię prefabrykowanych modułów z drewna.

Nowa część rozbudowywanego obiektu Szkoły Europejskiej we Frankfurcie została zaprojektowana jako prefabrykowana konstrukcja modułowa. Poszczególne moduły zostały wykonane z paneli z drewna klejonego krzyżowo CLT. Pp prefabrykacji dostarczono je na miejsce budowy, gdzie zostały zmontowane. Ograniczyło to czas trwania prac budowlanych i ich uciążliwość na funkcjonowanie placówki.

Modułowy system z paneli CLT ma jeszcze inną zaletę – może zostać łatwo zdemontowany po zakończeniu użytkowania przez szkołę i ponownie wykorzystany w innej konfiguracji. Poszczególne moduły tworzą idealnie dopasowany, ale również elastyczny system. W razie potrzeby zmiany lokalizacji mogą być zamontowane w nowym układzie. Taka koncepcja budynku pozwala reagować na czynniki specyficzna dla danego miejsca, takie jak układ działki, oświetlenie, dobiegający hałas czy konieczność rozwoju placówki.

Powierzchnia użytkowa nowego, 3-kondygnacyjnego budynku wynosi 1 215 m². Mieści 10 sal lekcyjnych i przestronne korytarze. Na parterze znajduje się także zaplecze kuchenne z przestronną jadalnią.

Budynek ma niskie zapotrzebowanie na energię i jest bardzo ekonomiczny, za co otrzymał nagrodę German Timber Construction Award 2017.

Fot. Thomas Mayer
Polubisz? Polecisz?