Projekt pilotażowy budynku z mieszkaniami komunalnymi Dantebad w Monachium pokazuje możliwości nowoczesnego budownictwa drewnianego w pozyskiwaniu nowej i niedrogiej przestrzeni do życia w zurbanizowanych częściach dużych miast. Architektura drewniana nie tylko idealnie wpisuje się w krajobraz miejski, ale przyczynia się do jego wzbogacenia.
Ta inwestycja wydawała się trudna do realizacji z kilku powodów. Została zaplanowana w zabudowanej części śródmieścia metropolii, jaką jest Monachium. Wąska działka, otoczona istniejąca zabudową, nie zapewniała odpowiedniej ilości miejsca na ciężki sprzęt budowlany. Rozwiązaniem mogła być wyłącznie technologia o wysokim stopniu prefabrykacji.
Z uwagi na swój charakter – budownictwo komunalne, powstawała pod presją czasu. Dzięki modułowej konstrukcji drewnianej, wysokiemu stopniowi prefabrykacji i dostawom na plac budowy ”just in time” od pomysłu do ukończenia inwestycji minęło tylko 12 miesięcy, z czego 6 miesięcy zajęła sama budowa. Projekty o porównywalnej wielkości zwykle zajmują około czterech lat.
Budynek powstał w ramach programu mieszkań komunalnych. Zaprojektowano w nim 100 mieszkań i 111 miejsc parkingowych. Podwyższony budynek został postawiony na konstrukcji szkieletowej ze stropem żelbetowym. Nad nim znajdują się cztery kondygnacje w konstrukcji modułowej z drewna. Elementy ścian, sufitów i elewacji wykonano z prefabrykatów. Ścianki działowe mieszkań i klatki schodowe również wykonane są z drewna.
Budynek Dantebad to projekt pilotażowy, który ma służyć jako prototyp do budowy łącznie 3000 nowych mieszkań.