Ekologiczne moduły z drewna zamiast kontenerów

Budynek Aktivhaus pokazuje, w jaki sposób przemyślane rozwiązanie modułowe może zaspokoić pilne zapotrzebowanie na mieszkania, rozwiązując współczesne problemy socjalne.

Koncepcja hotelu Aktivhaus Series 700 została opracowana na zmówienie włodarzy niemieckiego miasta Winnenden, borykających się z problemem zapewnienia mieszkań na pobyt tymczasowy dla uchodźców wojennych. Miał on pełnić rolę budynku z lokalami socjalnymi wielokrotnego użytku, o odpowiednim standardzie i ekonomicznych w utrzymaniu, zastępując stosowane często kontenery.

Pracownia AH Aktiv-Haus GmbH zaprojektowała w pełni modułowy system z drewna, w którym moduły można elastycznie ze sobą montować, w zależności od aktualnych potrzeb lokalowych i równie łatwo zdemontować, aby budynek przenieść w inne miejsce, gdzie będzie na niego zapotrzebowanie.

Prefabrykowane, dwupoziomowe moduły mają konstrukcję szkieletową. W budynku hotelu socjalnego Aktivhaus Series 700 zaprojektowano ich łącznie 30. Podstawowy typ ma powierzchnię 45 m2 i składa się z sypialni, łazienki i kuchni. Przewidziano również moduły o powierzchni 60 m2, w których znalazła się dodatkowa sypialnia. Hotel zapewnia miejsce dla 200 mieszkańców.

Wykonane z drewna moduły zapewniają nie tylko wysoki standard życia mieszkańcom, ale są energooszczędne i ekonomiczne w utrzymaniu.

Fot. Zooey Braun
Fot. Zooey Braun
Fot. Zooey Braun
Polubisz? Polecisz?