Błąd projektanta czy wykonawcy?

Na Forum Holzbau Polska nie tylko mówimy o zaletach drewna. Mówimy też o tym jak tego genialnego surowca nie zepsuć np. nieprawidłowym projektem czy wykonawstwem budynków.

Artur Lewiński i Marta Sienkiewicz z firmy Pyramid opowiedzą o błędach na etapie projektowania budynków szkieletowych i dachów oraz ich skutki na etapie wykonawczym.

“Na podstawie kilkuletniego doświadczenia w wykonywaniu ekspertyz i nadzorowaniu wykonywania różnych projektów domów szkieletowych możemy stwierdzić, że część projektów budowlanych budynków drewnianych szkieletowych nie ma wystarczająco szczegółowo opisanych połączeń konstrukcyjnych, albo występują w nich schematy statyczne odpowiednie dla konstrukcji tradycyjnych, które dla konstrukcji drewnianych są nieoprawne i prowadzą do błędów konstrukcyjnych. Podczas opracowywania projektu należy zatem zwrócić szczególną uwagę na występujące siły poziome, które obciążają konstrukcje. Wprowadzenie w konstrukcjach płatwi pośrednich lub kalenicowych pozwoliłoby zniwelować działające siły poziome i zabezpieczyłoby konstrukcje przed opisanymi wyżej deformacjami. O tym będziemy więcej mówić już w pierwszym dniu na Forum Holzbau Polska 2020 (5/6 października 2020). Przedstawimy kilka przypadków wad stwierdzonych w budynkach szkieletowych oraz płynące z nich wnioski, które być może pozwolą zarówno projektantom, jak i wykonawcom uniknąć podobnych błędów w procesie budowlanym związanym z rozwijającym się prężnie budownictwem szkieletowym.”

→ Zobacz pełny program wystąpień prelegentów Forum Holzbau Polska

Polubisz? Polecisz?