CLT a architektura regionalna Podhala

  • – Regionalizm ściśle wiąże się z pokrewną gałęzią moich osobistych badań jaką jest architektura drewniana, gdzie od strony praktycznej – jako projektant wspólnie z Państwem i wykonawcami zastanawiamy się w jaki sposób dawne wzorce można na nowo zdefiniować we współczesnym języku architektonicznym – mówi Marek Idziak-Sępkowski z IS Architekci, który jest jednym z prelegentów 6. Forum Holzbau Polska. 

Autor, opierając się na szeregu przykładach architektury modułowej, tworzy własny system czterech jednostek mieszkalnych-hotelowych. Tak powstał projekt modularnego hotelu w nowoczesnej technologii CLT (cross laminated timber), pozostający w dialogu z krajobrazem kulturowym i przyrodniczym Podhala.

– Ze względu na popularność aparthoteli należy przypuszczać, że w najbliższej przyszłości koncepcja jednostki hotelowej będzie oznaczać pojedyncze apartamenty zamiast całego budynku. Dlatego też ich nietrwałe mocowanie i możliwość elastycznej konfiguracji należy rozpatrywać w sensie dodawania i odejmowania poszczególnych elementów – modułów. W ten sposób zaciera się granica budynku, jako skończonego i trwałego obiektu

Prelekcja arch Marka Idziak-Sępkowskiego będzie miała miejsce pierwszego dnia konferencji, w poniedziałek 25.04 w sesji: Budynki modułowe.

Zapraszamy

Polubisz? Polecisz?