CLT, HBE, KVH, LVL… i co dalej?

Certyfikowane, produkowane pod stałą kontrolą drewno KVH (łączone na długości na mikrowczepy) staje się wiodącym materiałem konstrukcyjnym w budownictwie szkieletowym. Tuż za nim coraz szybszym tempem kroczą belki z forniru klejonego warstwowo LVL. CLT świętuje na świecie 30 lecie i zdobywa coraz większą popularność. Jest już nie tylko technologią rozpoznawalną, cenioną, ale też ma zdecydowanych zwolenników, którzy wspomagają szybki rozwój norm, wymagań technicznych, dokumentacji przeciwpożarowej, otwierają furtki do budowania coraz wyższych budynków na świecie. Za wzrostem popytu idzie też wzrost mocy produkcyjnych. Uruchamiane są kolejne fabryki drewna klejonego krzyżowo. Nie inaczej jest z drewnem warstwowym produkowanym w technologii HBE – tu także odnotowane są znaczące wzrosty w ilości realizowanych obiektów.
Inżynierowie nie poprzestają jednak na poszukiwaniu jeszcze lepszych materiałów z drewna. Z czego będziemy budować domy drewniane na 10, 20 lat? Co może być jeszcze wytrzymalsze niż LVL, pozwoli tworzyć dłuższe elementy niż KVH, przyspieszy proces prefabrykacji bardziej niż CLT?

Prelegenci V Forum Holzbau Polska Prof. Paweł Kozakiewicz wspólnie z prof. Piotrem Borysiukiem przedstawią Państwu najnowsze osiągnięcia światowej inżynierii drzewnej. Uchylą rąbka tajemnicy z badań naukowych prowadzonych na zagranicznych uczelniach nad drewnianym budownictwem przyszłości.

Czy wiecie, że już obecnie na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, w ramach współpracy między University’s College of Engineering i FPL testowane są podłogi drewniane wytwarzające energię? . Podłoga wykonana głównie z przetworzonej pulpy drzewnej jest poddawana specjalnej obróbce chemicznej, by miała zdolność wytworzenia ładunku elektrostatycznego, gdy ludzie po niej przechodzą. Tak wytworzona energia może zasilać światła i inteligentne sieci czujników budynku oraz ładować akumulatory…

 

 

Polubisz? Polecisz?