Czeskie lasy budują drewnianą siedzibę

Czeskie Lesy ČR powracają po kilku latach do pomysłu budowy swojego nowego centrum administracyjnego w Hradcu Králové. Wykorzysta do tego projekt „Lasy w lesie” pracowni architektonicznej Chybík+Krištof z Brna, który w 2017 roku wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny. Budynek, szacowany na półtora miliarda koron, będzie w całości wykonany z drewna. Jego plan będzie przypominał rozgałęzione drzewo. Będzie to jeden z największych drewnianych budynków w Czechach.

Planowany budynek będzie wykonany z drewna i zastąpi obecną, niespełniający standardów budynek z wielkiej płyty z lat 70-tych. Nie spełnia on już dzisiejszych standardów, nie jest ocieplony, mówi się, że jest niestabilny statycznie i nie ma klimatyzacji. Jego modernizacja przebudowa może więc być droższa.

Nowy obiekt ma promować drewno jako idealną opcję na materiał budowlany. Budynek powinien pomieścić około 50 dodatkowych pracowników.

Budowa miała być zakończona do 2020 roku, ze względu na plagę kornika, niską cenę drewna i złą sytuację ekonomiczną firmy, budowę odłożono na czas nieokreślony.

Od 2022 roku sytuacja na rynku się poprawiła, cena drewna znacznie wzrosła, firma znów jest rentowna, mówi się o rozpoczęciu realizacji projektu po 2025 roku.

Polubisz? Polecisz?