Imponujące zadaszenie z 350 metrów sześciennych klejonych elementów

Zadaszenie nowej stacji metra na St. Kilda Road w Melbourne w Australii ma nowoczesny i bardzo efektowny kształt torusa. Uwagę zawraca nie tylko jego oryginalna forma, ale i wielkość całej konstrukcji, która ma 80 metrów.

To kolejny przykład pokazujący możliwości formowania elementów drewnianych w niemal dowolne kształty, co daje coraz większą swobodę projektowania.

Imponujących rozmiarów dach, znajdujący się nad wejściem stacji, został wykonany z ukośnie ułożonych belek z drewna klejonego warstwowo, których podstawę stanowią stalowe podpory.

W sumie do realizacji projektu zużyto ponad 350 m³ giętych i prostych elementów z drewna klejonego warstwowo oraz krzyżowo. Niektóre z belek, z których konstrukcja została wykonana, mają ponad 20 metrów długości.

Za wykonanie i dostarczenie drewnianych elementów ze świerku odpowiedzialna jest spółka HESS TIMBER, należąca do grupy HASSLACHER, specjalista w dziedzinie drewna inżynieryjnego. W swoim portfolio ma już tak imponujące realizacje, jak największa na świecie kula drewniana, po której możne chodzić jednocześnie 950 osób, znajdująca się w Steinberg am See w Niemczech.

Polubisz? Polecisz?