Projekt osiedla Moholt 50|50 – o którym podczas Holzbau-Forum Polska w marcu w Warszawie opowiadał jego projektant Alan Hofmann – został uznany za projekt roku 2016 w Norwegii.
Moholt 50|50 to kompleks budynków znajdujący się niedaleko Trondheim w Norwegii, zbudowany w 2016 roku z drewna klejonego krzyżowo (CLT) dostarczonego przez fimę Stora Enso. Nazwa projektu odnosi się do 50 lat istnienia miejscowości z jednoczesnym spojrzeniem w przyszłość na kolejne 50 lat jego istnienia – odnowy i coraz większej gęstości zaludnienia, głównie za sprawą społeczności studenckiej. Założeniem projektu było stworzenie struktury mieszkalnej oraz funkcjonalnej, w której znajdują się przedszkola, pralnie, biblioteki itp.
“Na terenie osiedla, gdzie zaplanowano budowę pojawiło się wyzwanie, polegające na redukcji emisji związanych z placem budowy (hałas, ruch, oświetlenie) do nieszkodliwego poziomu, co udało się między innymi dzięki zastosowaniu metody budownictwa z wykorzystaniem drewna jako materiału konstrukcyjnego” – mogliśmy usłyszeć podczas prelekcji.
“Tak jak w przypadku każdej konstrukcji drewnianej, ważnym elementem jest posadowienie budynku- ścian przenoszących obciążenia, z uwagi na wywoływane przez wiatr lub trzęsienie ziemi siły unoszące i horyzontalne. Ze względu na fakt, że w przypadku budowli składających się z litych elementów drewnianych występują płaskie elementy konstrukcyjne, możliwe jest odpowiednie stopniowanie połączeń liniowych (np. dzięki połączeniom śrubowym) w zależności od piętra, poprzez zróżnicowanie i optymalizację odstępu między łącznikami.” – tłumaczył Alan Hofmann.
Wśród kryteriów do przyznania nagrody znajdowały się innowacyjne i ciekawe wykorzystanie drewna, wysoka jakość architektoniczna wraz z umiejętnym zagospodarowaniem przestrzeni oraz wydajnością ekonomiczno-energetyczną.
Oprócz ww. nagrody, projekt uzyskał również nominację do nagrody WAN Wood w kategorii Architektura oraz wraz z innymi, 40 pracami, konkurował w roku 2017 o prestiżową nagrodę European Union Prize for Contemporary Architecture im. Miesa van der Rohe.