Wieżowiec Hyperion wchłonie równowartość 1 tys. ton CO2

Hyperion to najwyższy drewniany blok mieszkalny we Francji. 17-piętrowy wieżowiec, który wziął swoją nazwę od najwyższego drzewa na świecie, znajduje się we francuskim Bordeaux. Mający ponad 50 metrów wysokości i mieszczący 98 mieszkań ekologiczny blok jest pilotażowym projektem powstałym w ramach uruchomionej w 2016 roku kampanii „Low Carbon Building” (Budynek Niskowęglowy).

Pierwsze trzy poziomy głównej konstrukcji bloku wykonano z betonu. Jednak podłogi i ścianki działowe wykonano z płyt z drewna klejonego warstwowo (CLT). Do zabezpieczenia budynku przed pożarem użyto zaprawy ogniochronnej PROMASPRAY P300.

Projekt zrealizowano pod kierownictwem firmy Eiffage Construction, a drewno użyte do budowy wieżowca pochodzi z lokalnych zasobów leśnych i produkcyjnych. Jako materiał biologiczny i odnawialny, drewno emituje podczas prac budowlanych o 25 proc. mniej CO2 niż beton oraz posiada właściwości pochłaniania dwutlenku węgla.

Wieżowiec Hyperion wchłonie równowartość 1 tys. ton CO2, czyli tyle samo, co jeden kilometr kwadratowy lasu. Innymi słowy, ekologiczny budynek w Bordeaux rekompensuje emisję CO2 na poziomie 5 milionów kilometrów przejechanych przez samochody lub całkowitą emisję tworzoną rocznie przez 115 Europejczyków.

“Drewniane ściany będzie można w przyszłości łatwo przestawiać – usuwać, wstawiać nowe etc. Dzięki temu mieszkania bez trudu dostosują się do kolejnych lokatorów. Bez burzenia ścian działowych stawianych w tradycyjnych budynkach” – mówi Jean Paul Viguier, projektant budynku.

Posłużenie się prefabrykatami wpływa także na ograniczenie kosztu budowy. Budżet przedsięwzięcia wynosi 51 mln euro. Oznacza to, że koszt wykonania 1 mkw wynosi ok. 3 tys. euro. To niewiele więcej niż w tradycyjnych biurowcach stawianych ze stali i betonu, nawet w polskich warunkach – np. w przypadku powstającego w Warszawie Q22 koszt 1 mkw to około 2,5 tys. euro.

 

źródło: Promat

Polubisz? Polecisz?