Spektakularny obiekt z LVL od Blumer Lehman

UBM Development – generalny wykonawca, Blumer Lehman – biuro projektowe, Stora Enso – dostawca LVL. Na pewno spotkali się na Forum Holzbau. Gdzie? Pewnie w Insbrucku, może jeszcze w Kolonii, albo Szwajcarii. Bo właśnie po to tworzymy dla Was tę wyjątkową platfomę spotkań – by rodziły się pomysły i powstawały wyjątkowe teamy. Tych ludzi połączył obecnie wyjątkowy projekt Wisdom.

– To, co robimy w ramach tego projektu, można określić jako naukę o rakietach w inżynierii drewna – mówi David Riggenbach, kierownik projektu w firmie Blumer Lehmann. – Wisdome to obecnie jeden z najważniejszych projektów budowlanych w Szwecji.

Kratownicowa składa się z pięciu warstw skrzyżowanych drewnianych belek i i osiąga rozpiętość 48 metrów.  Podwójnie zakrzywiony dach niczym koc leży nad półkolistym budynkiem z kopułą. Dach wsparty jest na 24 masywnych podporach, które składają się z belek LVL klejonych blokowo o wymiarach 60 x 80 cm i 60 x 60 cm.
Sama drewniana konstrukcja o złożonej konstrukcji stanie się także wyjątkową atrakcją techniczną muzeum. 

Aby zrealizować swobodnie formowany drewniany dach Wisdome, szwajcarscy eksperci od konstrukcji drewnianych stworzyli kilka makiet. Spisane na ich podstawie spostrzeżenia doprowadziły do ​​dokładnego planu konstrukcji dachu o swobodnym kształcie, który jest realizowany przy użyciu tradycyjnych metod konstrukcji drewnianej. Zamiast połączeń metalowych pomiędzy poszczególnymi elementami zastosowano jedynie kołki i połączenia czopowe.

Andrewex, Ambiente, UBM Delvelopment Polska również spotkali się na Forum Holzbau Polska. Obecnie realizują wspólnie wyjątkowy projekt budynku biurowego w Warszawie.

Forum Holzbau Polska towarzyszą wyjątkowe emocje,  rodzą się wyjątkowe relacje, by powstały drewniane projekty, o których inni mówią  – niemożliwe.

Polubisz? Polecisz?