6,5 tys. za m2? Takich cen już nie będzie

Szacuje się, że aktualnie wybudowanie 1 metra kwadratowego domu jednorodzinnego (średnio, wszystkie technologie) do stanu deweloperskiego kosztuje ok. 6,2 tys. zł. Jeszcze na początku 2021 roku było to mniej niż 4 tys. złotych. W przypadku budynków w technologii drewnianej koszt ten wynosi średnio 6,5 tys. m2. To tanio czy drogo?

Statystyki, statystyki.. Kto potrafi je weryfikować ten wie, jak potrafią zamazać rzeczywisty obraz rynku. Najprostsze wytłumaczenie matematyczne dotyczy oczywiście kwestii “średniej” ceny. Cena za m2 budynku będzie niższa w przypadku domów większych i niższa, w przypadku domów małych. W wachlarzu domów w technologii tradycyjnej dominują domy o powierzchni 100-120 m2. W przypadku domów drewnianych są to domy mniejsze 60-70 m2, a na taki wynik pracują głównie zamówienia domków letniskowych. I już nam się wskaźnik średniej ceny rozpada jak domek z kart. Ale to nie wszystko, bo przecież analizując ceny trzeba pamiętać jeszcze o poddaszu, które – gdy jest albo go nie ma – znacznie zmienia koszt budowy.

Jak zatem dziś kształtują się oferty cen domów drewnianych? Zapytaliśmy u źródła. Dom szkieletowy z użytkowym poddaszem o powierzchni 100 m2 na własnej działce wybudowany do stanu deweloperskiego w standardzie energooszczędnym oferowany jest przez ankietowane przez nas firmy za 5,7-6,5 tys. zł/m2. Z kolei budynek o tej samej powierzchni w technologii CLT będzie kosztował 7,5-8 tys. zł/m2.
Na cenę wpływa wiele dodatkowych czynników – od miejsca montażu, po rodzaj stolarki okiennej. Mamy więc pewien obraz tego jak na tle całego budownictwa domów w Polsce wygląda branża budownictwa drewnianego. Więc po co nam te ogólne uśrednione statystyki? Nie służą one właściwie inwestorowi. To nie klient ma zaglądać do GUS i sugerować się ile wyda na budowę domu. Są jednak przydatnym narzędziem jako wskaźników do porównywania sytuacji na rynku i budowania pewnych prognoz, rozumienia trendów.

Od czego zależy cena?

Odpowiedź najprostsza brzmi: od relacji popytu i podaży. Ale wcale nie jest ona oczywista w branży konstrukcji drewnianych. Zainteresowanie domami drewnianymi rośnie, świadomość konsumentów i wiedza o zaletach technologii również. I tu jest ważny aspekt.
Mamy rynek w fazie dojrzewania i wzajemnego dopasowywania oferty. Ale oferta ta zmienia się niezwykle dynamicznie. To zupełnie inny rynek niż jeszcze 10 lat temu.
Dom drewniany, o który pytał klient jeszcze dekadę temu wykonywany był głównie z bala i tarcicy, albo z dodatkiem płyt OSB. W tym czasie pojawiły się nowe materiały: od KVH, BSH, przez LVL po CLT, zaawansowane złącza ciesielskie, a także usługi pełnej prefabrykacji – które całkowicie zmieniają kosztorys domu drewnianego. Porównywanie zatem średnich cen domów drewnianych sprzed dekady do tych budowanych obecnie nie daje jasnej odpowiedzi – dlaczego aż tak wzrosły? I jeśli – zgodnie z prognozami – znowu wzrosną nawet o 20% w 2024 roku, to jak wpłynie to na branżę?

Znacie odpowiedź? A może chcecie dowiedzieć się co o tym myślą inni uczestnicy rynku? Deweloperzy, wykonawcy, dostawcy drewna?

Podczas FORUM HOLZBAU POLSKA 2024 tworzymy specjalną strefę debat – otwartych dyskusji tematycznych, moderowanych przez doświadczonych ekspertów. Zapraszamy!

DEBATA 23-24.04.2024

Budujemy z drewna masywnego

debatę prowadzi: Szymon Karwowski, Sylva

Jakie mamy oczekiwania wobec dostawców drewna C24, KVH, CLT, HBE?
Certyfikaty, normy, jakość, obsługa klienta.
Co wpływa na ceny materiałów drzewnych?
Dlaczego w Polsce produkuje się tak mało drewna konstrukcyjnego?
Zapasy magazynowe czy produkcja just in time?

Czy budowanie z drewna jest/będzie zdrowe dla człowieka i środowiska?
debatę prowadzi: arch. Tomasz Mielczyński

Projektowanie budynków pasywnych, termomodernizacja.
Kompromis między designem a energooszczędnością.
Współczynniki, obliczenia, biurokracja.
Nowe wymagania – dyrektywy unijne – jak zmienią sposób budowania i projektowania.

Rynek budownictwa drewnianego: chcesz być rekinem czy płotką?
debatę prowadzi: Michał Daniel, Timberwise

Jak budować łańcuch dostaw w budownictwie drewnianym?
Jakie kompetencje są potrzebne do skutecznej ekspansji na rynku?
Jak tworzyć sieci kontaktów?
Co chce usłyszeć Twój klient na temat twojej oferty?
Social media a budownictwo drewniane: po co nam facebook i TikTok?

Zarejestruj swój udział w konferencji

Poznaj wszystkich prelegentów

Rozejrzyj się po przestrzeni wystawienniczej