Niemcy stawiają na budownictwo seryjne z drewna.

Klara Geywitz, niemiecka ministra mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa jest wielką zwolenniczką budownictwa seryjnego opartego na prefabrykacji budynków drewnianych. W ten sposób mają powstawać w Niemczech bloki, wieżowce.

***
W lipcu ubiegłego roku niemiecka ministra Klara Geywitz odwiedziła w Polsce zakład MOD21. Nie jest tajemnicą, że powstające pod Toruniem moduły doskonale wpisały się potrzeby niemieckiego rynku mieszkaniowego. W technologii drewnianej powstają tam całe osiedla.

Podobnie jak prefabrykowane konstrukcje drewniane, budownictwo seryjne również wywodzi się od Waltera Gropiusa (XIX wiecznego berlińskiego architekta) i jego pomysłów odnośnie Bauhausu. Na początku 1910 Gropius przedstawił swoja wizję domów mieszkalnych stawianych na skale przemysłową dzięki m.in. normalizacji elementów konstrukcyjnych. Dziś jest to ważny aspekt zielonego budownictwa – szybka budowa, oszczędność zasobów.

Aspekty ekologiczne odgrywają ważną rolę w budownictwie seryjnym, takim jak budowa domów z prefabrykatów: zastosowanie zrównoważonych i lokalnie dostępnych materiałów, takich jak drewno, nie tylko pozwala zaoszczędzić emisję CO₂, ale także tworzy zdrowy klimat w pomieszczeniach. 

Drewno daje jednak znacznie więcej – pozwala przy seryjności zachować także możliwość łatwej przebudowy przestrzeni na potrzeby konkretnego użytkownika, czego nie dawało seryjne budownictwo z betonowej wielkiej płyty (kto pamięta ściany w blokach, w których nie dało się powiesić obrazka bez wiertarki udarowej?).

To oczywiste, ze dzięki prefabrykacji komponentów w fabryce można zaoszczędzić czas i koszty. Poszczególne elementy są precyzyjnie zaplanowane, wyprodukowane, a następnie po prostu zmontowane na miejscu. Eliminuje to lub ogranicza skomplikowane prace budowlane takie jak docinanie drewnianych belek czy tynkowanie ścian na placu budowy. Produkcja seryjna w fabryce podnosi jakość i skraca czas budowy.

– Nasza branża staje się coraz bardziej interesująca również jako dostawca dla budownictwa mieszkaniowego, ponieważ opanowaliśmy budownictwo seryjne i możemy już oferować zrównoważone rozwiązania w zakresie budownictwa modułowego – mówi Mathias Schäfer, prezes Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Budownictwa Prefabrykowanego (BDF).

Aby uzyskać jeszcze większą szybkość i większe korzyści skali dzięki seryjnie produkowanym elementom domów, należy dostosować ramy prawa budowlanego. Dotyczy to zarówno Niemiec, jak i Polski.

– Tu potrzebna jest polityka, inaczej duża część potencjału oszczędności, jaki oferuje budownictwo seryjne, zostanie utracona – dodaje Mathias Schäfer.

Wizyta niemieckiej ministra w polskim zakładzie budynków modułowych  być może właśnie pokazuje, że polityka robi dobry krok w kierunku budownictwa seryjnego.

– Niezależnie czy chodzi o Niemcy, Polskę czy jakikolwiek inny kraj, ludzie potrzebują przystępnych cenowo i nadających się do zamieszkania mieszkań. W tym miejscu pojawia się seryjne budownictwo modułowe – powiedziała Klara Geywitz.

Zapraszamy na Forum Holzbau Polska – do poznawania nowych partnerów biznesowych i zdobywania wiedzy o współczesnym rynku budownictwa drewnianego.

Zarejestruj swój udział w konferencji

Poznaj wszystkich prelegentów

Rozejrzyj się po przestrzeni wystawienniczej

Polubisz? Polecisz?