CLT nie tylko dla gigantów tartacznych

Wbrew pozorom technologia produkcji CLT nie jest wcale zarezerwowana dla gigantów tartacznych. To prawda, że większość fabryk liderów ma wydajność powyżej 100 000 m3 rocznie (Binderholz, Stora Enso, KLH, Pfeifer), ale są też takie, które mają dużo mniejsze możliwości lub wytwarzają produkty na bazie CLT w systemie just in time np. Ziegler, Tescol, Best Wood Schneider.
Jeszcze niedawno z fabryką o wydajności 15 000 m3/ rok zaczynał przygodę z CLT niemiecki Ante- Holz, by za chwilę – doceniając potencjał tego drewna – zainwestować w kolejny zakład w Rottleberode, który ma mieć wydajność około 50 000 m3. Także w Norwegii funkcjonuje fabryka należąca do Splitkon AS, produkująca około 100 m3 CLT na jedną zmianę (ok. 50 000 m3 rocznie). Średniej wielkości zakład CLT (około 55 tys. m3) uruchomiła w ubiegłym roku w Långshyttan (Szwecja) Setra Group. Do grupy średniej wielkości producentów można również zaliczyć francuski Piveteaubois z zakładem o wydajności ok 70 000 m3 rocznie. W 2020 r. do grona producentów CLT dołączył także szwedzki Holmen, który przejął 100% udziałów w rodzinnej firmie Martinsons z niewielkim zakładem CLT w Bygdsiljum (70 000 m3 rocznie).

To tylko fragment obszernego raportu o CLT, który ukaże się w czasopiśmie “Przemysł Drzewny. Research&Development” w maju. Numer ten otrzymają bezpłatnie wszyscy uczestnicy V Forum Holzbau Polska.

Interesuje CIę temat CLT? Podczas 5. Forum Holzbau Polska w Jachrance (21-22.06.2021) spotkasz się z architektami, którzy projektują w CLT (m.in. Katarzyna Waloryszak). Firmami , które wznoszą budynki z CLT (np. Modus-House, Multicomfort). Firmami, które produkują płyty CLT (m.in. Novatop, Binderholz, Hasslacher, KLH, MayrMelnhoff). Firmami, które dostarczają technologie do CLT (np. SCM, Weinig). Wysłuchasz też prelekcji o CLT:

  1. Konstrukcja CLT w obiekcie hotelowym. Wyzwania projektowe, społeczne i ekologiczne a  możliwości technologiczne.
  2. Projektowanie konstrukcji budynków użyteczności publicznej z CLT pod kątem przepisów pożarowych. Przykład realizowanego w Polsce budynku przedszkolnego.
  3. Analiza sztywności przestrzennej budynków z CLT