Forum Holzbau Polska – idziemy po 20%

502 uczestników (kto był?)

72 wystawców (kto był?)

To tylko liczby, które oczywiście cieszą, bo wskazują na dynamiczny wzrost profesjonalnej kadry i dostawców technologii konstrukcji drewnianych. Ważniejsza jednak była atmosfera i informacje, jakimi wymieniliśmy się w ramach 7 edycji Forum Holzbau Polska – w ocenie uczestników najważniejszej imprezy networkingowej branży budownictwa drewnianego.

Najpierw optymistycznie:

20% – do tego poziomu (obecnie ok. 13%) ma wzrosnąć udział drewna w budownictwie europejskim, dzięki różnym projektom wspierającym ekologiczne rozwiązania.

A teraz konkretnie – jak to osiągniemy?

Prefabrykacja i automatyzacja stały się wyznacznikiem zmian w sposobie myślenia i projektowania budynków. W niektórych krajach (jak Wielka Brytania) prefabrykacja jest dodatkowo punktowana w przetargach, a to oznacza że drewno, które już doskonale się prefabrykuje, może z powodzeniem konkureować ze stalą i żelbetem.

Hybryda – odpowiedź na dziś. Może nie ma co konkurować z żelbetem, ale się z nim zaprzyjaźnić np. w formie konstrukcji hybrydowych (mówili o nich Arkadiusz Jaschke, Mateusz Płoszaj-Mazurek, Tomasz Balcerowski). To dość łatwe, bo żeby budować naprawdę ogromne obiekty ze 100% wykorzystaniem drewna, trzeba przeskoczyć niemałe formalności, uzyskać zgody, dopuszczenia, marnując czas. Hybryda drewno-żelbet pozwoli już teraz wprowadzić drewno na duże budowy i oswoić z nim inwestorów, by z czasem także sięgnąć po więcej…

BIM – zawód kreślarza prawdopodobnie już odchodzi do lamusa, choć wiemy, że nawet najlepsze technologie nie zastąpią ludzkiego umysłu. Ale BIM jako forma współpracy wielu branżystów zaangażowanych w projekt i realizację budynku, a potem jego eksploatację – rozwiązał już wiele problemów, z jakimi przez lata borykało się budownictwo. Jak powiedział prelegent Krzysztof Rospędek – w procesie budowalnym nie ma osoby, która wie wszystko o budowie danego obiektu, ale BIM tworzy miejsce, w którym gromadzą się wszystkie informacje o budynku. Kto umie szukać, kto zna język BIM i porozumiewa się nim z innymi uczestnikami, ten po prostu popełnia mniej błędów.

Zaprojektuj i wybuduj – i nie rób tego sam. Korzystaj z najlepszych dostępnych technologii, buduj zespoły pracowników, ale i partnerów: innych firm wykonawczych, studiów projektowych, twórz bazę do szybki zapytań dla dostawców materiałów. Wszystkich, których poznałeś na Forum Holzbau Polska możesz traktować jako tych, którzy niezawodnie stworzą z Tobą team dla przyszłych projektów. We współpracy jest siła!

Z pozdrowieniami od organizatorów

Hugo Karre, Małgorzata Wnorowska, Sylwia Modzelewska, Beata Butka
Forum Holzbau Polska

zobacz wszystkie zdjęcia: GALERIA

Polubisz? Polecisz?