Rozpoczęto ostatni etap budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Do zakończenia procesu inwestycyjnego nowego budynku stacji, którego realizację oficjalnie zapoczątkowano w listopadzie 2020 r., pozostała prefabrykacja konstrukcji drewnianej i paneli elewacyjnych budynku głównego, posadowienie jej na gotowej konstrukcji stalowej, a także prace wykończeniowe.

Inwestorem przedsięwzięcia jest Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, realizujący inwestycję budowlaną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Generalnym wykonawcą inwestycji kubaturowych jest Dekpol Budownictwo, należący do Grupy Dekpol. Firma była już zaangażowana wcześniej w budowę nowej stacji w Antarktyce, w czasie trzech sezonów od 2020 do 2023 r. Dostawcą konstrukcji drewnianej jest natomiast Andrewex Construction. Firma należąca do grupy spółek Andrewex z siedzibą w Cierpicach koło Torunia w latach 70. wykonała konstrukcję budynków stacji z drewna klejonego, która do dziś służy w Antarktyce.
Konstrukcja drewniana wraz z panelami elewacyjnymi zostaną wykonane w Polsce, w kraju również odbędzie się jej próbny montaż. Następnie zostanie odpowiednio zabezpieczona i zapakowana. Materiały wraz ze sprzętem zostaną przetransportowane na teren budowy drogą morską.
– Bardzo się cieszymy, że po 50-ciu latach wrócimy do Antarktyki jako wykonawca i producent konstrukcji drewnianej budynku głównego stacji. Wszyscy, którzy już widzieli projekt i znają trochę realia Antarktyki zdają sobie sprawę, z jak dużym wyzwaniem będziemy się mierzyć. Nieskromnie stwierdzę, że nie ma innej firmy w Polsce, której wiedza i doświadczenie pozwalają podjąć się tej realizacji. Satysfakcja jest tym większa, że realizacja stacji zbiega się z rozwojem nowej gałęzi produkcji modułowej oraz jubileuszem 50-lecia Andrewex Construction obchodzonego w 2025 roku – mówi Bartłomiej Krupa, prezes zarządu Andrewex Construction.
Zgodnie z harmonogramem, termin zakończenia projektu zaplanowano na 2027 r.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego ma bogatą historię. Pierwsze budynki obiektu powstały w latach 70. Naukowcy prowadzą tu badania z dziedzin m.in. ekologii, oceanografii, geologii czy klimatologii. Kompleksowa odnowa infrastruktury obiektu pozwoli Polsce utrzymać się w elitarnym gronie dwudziestu państw prowadzących całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce. Tym samym, nasz kraj utrzyma status członka konsultatywnego Układu Antarktycznego, a wraz z nim równoważne prawo głosu w decyzjach dotyczących przyszłości kontynentu Antarktydy.