Są już biura poselskie z drewnianych modułów, a teraz kolejne zamówienia na szkoły i akademiki

Bo czas to pieniądz!

Niemcy znani są z biurokracji. A ona niestety znacznie opóźnia budowanie. Dlatego, by nie czekać na wbicie łopaty, wylanie betonu i kilkuletnie oczekiwanie na efekt końcowy, biura dla parlamentarzystów Bundestagu zbudowano w 15 miesięcy. To mogły zapewnić tylko prefabrykowane moduły. Oczywiście z drewna.

Luisenblock West – bo tak nazywa się nowy budynek dla około 400 posłów, który stanął w Berlinie – składa się z 470 modułów z litego drewna, które zostały w całości prefabrykowane w zakładzie Kaufmann Bausysteme – łącznie z oknami, grzejnikami i gniazdkami.

To kolejny dowód na to, że szybki czas budowy działa na korzyść technologii prefabrykowanych i jest wielkim atutem budownictwa drewnianego. Nowe biura dla członków niemieckiego Bundestagu były gotowe już po 15 miesiącach. To oczywiście nie jest rekord czasowy. Można by było to zrobić jeszcze szybciej, gdyby nie… biurokracja i bardzo ostre normy bezpieczeństwa i mnóstwo pozwoleń wymaganych by budować w centrum Berlina.

Budynek ma kształ litery H. Tylko płyta stropowa, pomieszczenia techniczne na parterze i atrium centralne zostały wykonane z prefabrykowanego żelbetu, cała reszta – około 70 procent budynku – składa się z elementów z litego drewna.  

Biurowiec oficjalnie otwarto już w zeszłym roku. I od tego czasu Kaufmann Bausysteme zdobył kolejne zamówienia. Obecnie tworzy moduły dla dwóch hoteli ,dwóch akademików i do rozbudowy 32 szkół w Berlinie!

Najnowszym wyzwaniem jest akademik dla Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Rocstock nad Bałtykiem, na budowę którego Kaufmann Bausysteme dostarczy 1000 modułów.

Polubisz? Polecisz?