Start-up ze Stuttgartu, TRIQBRIQ, opracował mikromodułowy system konstrukcji z litego drewna. 

Polega ona na wykorzystaniu drewna uszkodzonego i słabej jakości. Według producenta to zrównoważone podejście umożliwiło trwałe związanie ponad 50 000 kilogramów CO2 w ukończonym właśnie budynku mieszkalnym we Frankfurcie.

Wyglądem przypomina drewniany klocek Lego, ale w formacie XXL. I podobnie jak klocki Lego, można z nich składać domy i inne budynki o bardzo różnych rozmiarach i kształtach. „Triqbriq” to wymyślone słowo nawiązujące do cegły , bo w koncepcie tym chodziło o zastosowanie klasycznej metody budowy cegły na cegle, ale z wykorzystaniem drewna.

Firma Triqbriq uruchomiła w Tybindze (Niemcy) produkcję domów. Roboty przemysłowe, jakie znamy z montażu w fabrykach samochodów, składają tu nowe komponenty.

Roboty obrabiają drewno, przycinając je do odpowiedniego, krótkiego formatu, wiercą otwory i składają je w prostopadłościany o wymiarach 30 × 30 × 60 lub 25 × 25 × 50 centymetrów. 25- i 17-kilogramowe klocki są łączone za pomocą kołków, również wykonanych z drewna. Obecnie istnieją dwie komórki produkcyjne. Pojedynczy komponent zjeżdża z linii produkcyjnej co 18 sekund.

Do budowy z drewnianych cegieł nie potrzeba oczywiście żadnej zaprawy ani kleju, elementy łączone są za pomocą czopów i zagłębionych otworów, a na budowie łączone są ze sobą dodatkowo mocnymi kołkami z drewna bukowego.

Jednak najważniejsze jest to, że do wykonania klocków „Triqbriqs” nie trzeba sięgać po drogie drewno konstrukcyjne. Wystarczy zagospodarować kłody małowymiarowe, papierówkę, w tym nawet po wiatrołomach czy porażeniu kornikiem.

Udział domów jednorodzinnych w Niemczech wynosi już co najmniej 20%, ale w przypadku domów wielorodzinnych, które zapewniają znacznie większą powierzchnię mieszkalną, wynosi on najwyżej dwa do trzech procent. W tym miejscu pojawia się koncepcja Triqbriq, która zwiększa bazę surowcową. 

Magazyn surowca w fabryce Triqbriq wypełniony jest kantówkami o przekroju 11×11 cm, które w niemieckich tartakach sprzedawane są w cenie odpadu. Drewno to ma większe sęki, może posiadać sine przebarwienia spowodowane inwazją korników , są również spore krzywizny. Tak zwane drewno świerkowe katastrofalne, które nie nadaje się na wysokiej jakości produkty z drewna, jest obecnie dostępne w dużych ilościach.

System Triqbriq  został zaprojektowany przez architekta ze Stuttgartu Wernera Grosse .  Zasada konstrukcji elementów z krótkich kawałków drewna i opatentowany trójosiowy system łączenia na kołki pozwolił wyeliminować negatywny wpływ uszkodzeń.

Badanie statyczne wykazały, że system ten umożliwia budowę domów o wysokości co najmniej pięć pięter. Trwają prace nad studium wykonalności ośmiu pięter.

Start-up chce w przyszłym roku postawić kolejnych sześć linii produkcyjnych w hali produkcyjnej w Tybindze. Drugi zakład ma być uruchomiony w w Nadrenii Północnej-Westfalii.

W dłuższej perspektywie gniazda produkcyjne mają zostać zmniejszone, tak aby każda z nich zmieściła się w trzech standardowych kontenerach transportowych. Wówczas można z nich stworzyć mobilne fabryki  „Triqbriq”, które wystarczy podstawić na plac surowca zainteresowanego współpracą tartaku.

Projekt pokazowy znajduje się we Frankfurcie nad Menem. We wschodniej dzielnicy Bergen-Enkheim wybudowano dwupiętrowy dom jednorodzinny.

Polubisz? Polecisz?