Stockholm Wood City to największy na świecie kompleks budynków biurowych i mieszkalnych realizowany w całości z drewna. Projekt zyskał już miano budownictwa nowej ery i jest przykładem zrównoważonego rozwoju miast przyszłości, które rozwijają się w harmonii z naturą. Inwestycja w stolicy Szwecji rozpocznie się w 2025 roku, a pierwsze budynki mają zostać ukończone w 2027 roku.
Innowacyjne osiedle, które powstanie w dzielnicy Sickla na południe od centrum Sztokholmu, nazwano największym na świecie drewnianym miastem, ponieważ do jego realizacji zostanie zużyte więcej drewna niż przy jakimkolwiek innym projekcie w fazie rozwoju. Pionierski kompleks budynków mieszkalnych i biurowych, za realizację którego odpowiada szwedzki deweloper Atrium Ljungberg, został zaprojektowany przez skandynawskie studia Henning Larsen i White Arkitekter. Stockholm Wood City zajmie powierzchnię 25 tys. m2, na której rozmieszczonych zostanie 7000 lokali biurowych i 2000 mieszkań.
Koncentracja na powierzchni biurowej jest sposobem na zaspokojenie deficytu miejsc pracy na południe od centrum Sztokholmu, a tym samym skrócenie czasu dojazdu do pracy dla większej liczby mieszkańców. Innowacyjne osiedle zapewni nie tylko nowoczesne biura i przestronne mieszkania, ale również zielone tarasy, restauracje i sklepy.
Inwestycja, która planowo rozpocznie się w 2025 roku, będzie realizowana etapami.
– Budujemy projekt etapami, aby nauczyć się nowych rzeczy w każdej fazie, które możemy następnie zastosować w kolejnych fazach – wyjaśnia deweloper.
Budynki zostaną zrealizowane z drewna masywnego, co jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale stanowi gwarancję ich niezwykłej wytrzymałości i odporności na ogień. W konstrukcję budynków architekci w innowacyjny sposób włączyli naturalne elementy, jak zielone dachy porośnięte bujną zielenią, która pomoże w regulacji temperatury wewnątrz oraz duże okna, aby wpuścić do wnętrz maksymalną ilość naturalnego światła. Osiedle będzie samowystarczalne energetycznie dzięki zastosowaniu systemów pozyskiwania, magazynowania i współdzielenia energii.

Fot. Atrium Ljungberg

Fot. Atrium Ljungberg

Fot. Atrium Ljungberg