Drewniane osiedle komunalne na Podlasiu

W Wasilkowie pod Białymstokiem zostanie wybudowany zespół sześciu wielorodzinnych socjalnych budynków komunalnych w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, które kształtem i kolorystyką będą nawiązywały do architektury charakterystycznej dla Podlasia.

Projektantom osiedla z biura Dominik Górecki Architekt, którym zależało na połączeniu nowoczesnych, zrównoważonych technologii budowania z drewna i tradycyjnej dla regionu formy zabudowy drewnianej, udało się przekonać gminę, aby zastosować technologię prefabrykowanego szkieletu drewnianego, która wcześniej w ogóle nie była brana pod uwagę. Za wyborem technologii prefabrykacji przemawiała nie tylko spójność z historyczną zabudową wpisaną w krajobraz Podlasia, ale przede wszystkim możliwość skrócenia czasu realizacji budowy osiedla, co okazało się istotnym argumentem dla inwestora. Na plac budowy zostaną więc dostarczone precyzyjnie wykonane w fabryce, wykończone i gotowe do złożenia prefabrykaty. Naturalnym drewnem wykończone będą również elewacje domów. Ich kolorystyka, podobnie jak bryła budynków i charakterystyczne detale wykończenia, jak ułożenie deskowania czy opaski okienne zostały zaczerpnięte z architektury budynków, które nadal można doglądać w okolicy.

Z uwagi na nieregularne ukształtowanie działki i różnice poziomu terenu sięgające 6,5 metra zdecydowano się na zaprojektowanie powtarzalnego budynku, łatwego do powielenia w procesie prefabrykacji. Ułatwiło to również wpisanie budynków w nieregularne ukształtowanie terenu.

Sześć powtarzalnych budynków tworzy dwa zespoły zabudowy, a pomiędzy nimi usytuowano przestrzenie wspólne: plac zabaw i teren rekreacyjny. Zaprojektowano łącznie 60 jedno- i dwupokojowych mieszkań o powierzchniach od 31 do 49 m². Na parterze przewidziano trzy mieszkania dla osób ograniczeniami ruchowymi. Mieszkania na parterze mają także dostęp do przydomowych ogródków.

Włodarze gminy Wasilków planują rozpoczęcie inwestycji w 2024 roku, a jej zakończenie przewidziano na 2025 roku.

Powierzchnia zabudowy: 1223 m²

Powierzchnia terenu: 8022 m²

Powierzchnia całkowita: 3635 m²

Powierzchnia użytkowa: 2620 m²


Fot. Dominik Górecki Architekt

Fot. Dominik Górecki Architekt
Polubisz? Polecisz?