Unihouse w szwedzkim programie komunalnym

 

W ramach programu Kombohus w Szwecji ma zostać zrealizowane 25 tys. mieszkań czynszowych do 2026 r. w budynkach od 2 do nawet 8 pięter wykonanych w technologii drewnianej. Wśród wykonawców zakwalifikowanych do realizacji programu – obok szwedzkich Lindbäcks AB i JSB Construction – znalazła się również polska spółka Unibep SA z Bielska Podlaskiego.

Firma złożyła w przetargu dwie koncepcje 4-piętrowego budynku prefabrykowanego w technologii modułowej o szkielecie drewnianym na 15 i 14 mieszkań.

Budynki te spełniają oczekiwania dotyczące niskiego zużycia energii, ekologicznego doboru materiałów, odpowiedniego układu funkcjonalnego i w ramach określonych w przetargu warunków cenowych. Ponadto dla tego budynku została. Prócz wymogów niskiego zużycia energii, ekologicznych materiałów, firma musiała również przygotować – zgodnie z szwedzkimi przepisami –  deklarację klimatyczną wskazującą na niski poziom emisji dwutlenku węgla w całym procesie produkcji.

Zamawiającym jest organizacja szwedzkich spółek komunalnych Sveriges Allmännytta AB (fd SABO). Program obejmuje lata 2020-2026 i zakłada dostarczenie standardowych budynków pod klucz w formule generalnego wykonawstwa na terenie całej Szwecji. Sveriges Allmänyttan zrzesza 313 spółek komunalnych budujących i zarządzających zasobami (860 000 mieszkań), popularnych w Szwecji mieszkań czynszowych.

Polubisz? Polecisz?