Energooszczędny dom w technologii CLT w Kobylanach

Nowoczesny dom jednorodzinny w Kobylanach (Gm. Zgierzów) pod Krakowem, został zrealizowany przez firmę Modus House. Obiekt o powierzchni 200 m2 został zaprojektowany przez architekt Marię Rauch w sposób rozdzielający funkcje na 3 oddzielne bryły – część mieszkalną: dzienną i nocną oraz część gospodarczą. Część mieszkalna została zrealizowana w technologii CLT NOVATOP, natomiast budynek gospodarczy w technologii szkieletowej.

Montaż konstrukcji CLT do stanu surowego otwartego trwał 5 dni roboczych przy użyciu dźwigu budowlanego. Na zakończenie tego etapu budynek został zabezpieczony przeciwko zewnętrznym czynnikom atmosferycznym. Następnie wykonano izolację termiczną z twardej wełny drzewnej STEICO gr. 180 mm, położono membranę wysokoparoprzepuszczalną i zamontowano elewację drewnianą. Równocześnie zamontowano stolarkę okienną oraz wykonano pokrycie dachowe. Obecnie obiekt jest na etapie „stanu deweloperskiego +” i wymaga jedynie kilku elementów wyposażenia wnętrza – wykończenia podłóg, aranżacji kuchni i łazienki.

Oprócz szybkości montażu konstrukcji, który znacznie skraca czas realizacji całej inwestycji w porównaniu z tradycyjnym budownictwem murowanym, zaletą technologii CLT jest zminimalizowana ilość odpadów powstających na placu budowy. Dzięki prefabrykacji elementów na obrabiarkach CNC, według przygotowanych na etapie projektowym modeli 3d, eliminuje się prawdopodobieństwo wystąpienia błędów montażowych związanych z błędnym wymiarowaniem. Proces ten pozwala również na precyzyjną produkcję i montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Konstrukcja jest szczelna, a dzięki zastosowaniu wełny drzewnej ściana oddycha a wewnątrz budynku panuje zdrowy mikroklimat. Przegrody zaprojektowane są w taki sposób, że budynek ma niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania. Zastosowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego sprawia, że budynek ma niską bezwładność termiczną – szybko i łatwo uzyskuje temperaturę użytkową we wnętrzu, równie szybko się wychładza.

Składowe części systemu NOVATOP stosowane jako konstrukcja stropów i dachu dają możliwość przekrycia rozpiętości nawet do 12 m.

Polubisz? Polecisz?