W Bratysławie można robić zakupy w największym markecie z drewna

Największy sklep w konstrukcji drewnianej w Europie Środkowej został otwarty na Słowacji. Budynek, należący do obecnej również w Polsce marki Kaufland, której właścicielem jest niemiecka Grupa Schwarz, ma powierzchnię 2,5 tys. mkw. Wybudowany w Bratysławie market jest pierwszym tego typu obiektem sieci.

Jak wyliczono, dzięki technologii drewnianej podczas budowy sklepu zaoszczędzono emisję aż 514 ton CO2 w porównaniu z konwencjonalnymi konstrukcjami betonowymi.

Wykorzystanie drewna pozwoliło nam znacznie zmniejszyć zużycie energii i CO2 podczas budowy sklepu. Drewno, jako neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i odnawialny materiał budowlany, dobrze magazynuje CO2, ma stosunkowo niski ciężar i może być ponownie wykorzystane. Chcemy sprawdzić, jak ta koncepcja sprawdza się w praktyce i czy sklepy zbudowane w oparciu o konstrukcję drewnianą będą dobrą alternatywą w przyszłości – wyjaśnia Michael Hiese, dyrektor wykonawczy Corporate Center International.

W sklepie zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych. Zielone fasady i powierzchnia dachu działają jak naturalny zbiornik CO2 i zielony system klimatyzacji. Energię elektryczną na potrzeby sklepu dostarczają zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie zapewnia odzysk ciepła z zamrażarek i lodówek.

Zielone rozwiązania znalazły się również przed sklepem. Cześć parkingu wykonana jest z nawierzchni plastikowej, która została wyprodukowana z recyklingowanych kabli odpadowych PVC.

Polubisz? Polecisz?