Wykorzystaj energetycznie odpady z prefabrykacji drewnianej

Podczas docinania i frezowania belek, formatowania płyt w fabryce domów drewnianych powstają odpady kawałkowe. Ich odsortowanie od problematycznego odpadu budowlanego może przynieść konkretne zyski. Dlatego warto zaopatrzyć się w efektywny rozdrabniacz.

– Niezależnie od tego, czy są to kawałki drewna litego, czy też fornirów, maszyny Unthy zapewniają efektywne i ekonomiczne ich rozdrabnianie – mówi Dariusz Sznul z firmy MM Maszyny do Drewna. –  Wytwarzają jednorodne wióry drzewne, które idealnie nadają się do brykietowania lub do bezpośredniego wykorzystania energetycznego.

MM Maszyny do Drewna z Więcborka (maszynydodrewna.com.pl) jest wyłącznym przedstawicielem austriackiej marki Untha w Polsce. Oferuje przy tym kompleksową obsługę – począwszy od planowania, poprzez realizację projektu, aż po oddanie do użytku wszystkich wymaganych urządzeń peryferyjnych.

W zależności od zastosowania, ilości odpadów drzewnych i warunków instalacji, dostępnych jest kilka systemów rozdrabniania. W małych firmach sprawdza się urządzenia jednowałowe z serii LR o różnej długości wału (520, 630, 700, 1000, 1400). Np. kolei LR630 wyposażono w mocny i wydajny popychacz poziomy z napędem hydraulicznym, dociskający rozdrabniany materiał do rotora. Maszyna charakteryzuje się solidną konstrukcją i oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Rozdrabniacz ten jest stosowany głównie w zakładach, w których powstają małe lub średnie ilości odpadów drewna. Przy większym wale (700-1400) można rozdrobnić nawet 10 m3 odpadu na godzinę, nawet gdy są to kawałki drewna, palet czy płyt drewnopochodnych. Noże wielokrotnego użytku mają dużą trwałość eksploatacyjną. Ich unikalna geometria zapewnia efekt „cięcia z dociąganiem”, który pozwala na szczególnie efektywne rozdrabnianie nawet mokrego drewna. Wpływa ona także na mniejsze zapotrzebowanie mocy i większą wydajność pracy. Untha udziela na swoje maszyny 3-letniej gwarancji producenckiej, serwis realizowany jest w Polsce.

Maszyny do Drewna to jeden z wystawców Forum Holzbau Polska 2024.

Polubisz? Polecisz?